yaf

yaf

yaf

4 روش موثر برای داشتن دندان های تمیز و سالم

داشتن دندان های تمیز و سالم برای همه مهم است ولی معمولا برای سالم نگه داشتن آن ها تلاش زیادی نمی کنیم، در عوض سالانه هزینه های زیادی برای درمان مشکلات دهان و دندان، پر کردن دندان، کشیدن، لمینت و سایر خدمات دندانپزشکی صرف می کنیم.
مراجعه به دندان پزشک کار اشتباهی نیست اما وقتی می توانیم با رعایت کردن مسائل ساده و استفاده از روش های موثر دندان های تمیز و سالم داشته باشیم، چرا پول خود را صرف خدمات دندان پزشکی کنیم؟
سوالی که پیش می آید این است که؛ چطور می توان با کمترین هزینه دندان های سالم و تمیز داشت؟ در این مقاله 4 روش موثر برا پیشگیری از پوسیدگی و تغییر رنگ دندان ها به شما معرفی خواهیم کرد.
1_ غذاهایی بخورید که با سلامت دندان هایتان در تضاد نباشند
سلامت دهان و دندان با یک رژیم غذایی خوب شروع می شود. بهترین کاری که برای جلوگیری از پوسیدگی دندان ها و کاهش هزینه های دندان پزشکی می توانید بکنید، این است که مواد غذایی دوست دار سلامت دندان هایتان را مصرف کنید. این غذاها عبارتند از:
هویج خام
هویج خام و هر نوع سبزی ترد دیگری که به جویدن زیاد نیاز داشته باشد برای سلامت دندان ها مفید است، زیرا جویدن اضافی به تقویت دندان های شما کمک می کند و در عین حال دندان ها و لثه ها را نیز به طور طبیعی تمیز می کند.
پنیر و سایر لبنیات
کلسیم موجود در محصولات لبنی باعث تقویت مینای محافظ دندان های ما می شود. فایده دیگری که کلسیم موجود در لبنیات برای دندان ها دارد این است که؛ استخوان های فک را تقویت می کند، در نتیجه دندان های ما در استخوان فک محکم تر نگه داشته می شوند.
ماهی چرب
ماهی های چرب مانند ساردین، ماهی سالمون و ماهی خالمخالی سرشار از امگا 3 هستند، امگا 3 یکی از عالی ترین مواد مغذی برای سلامت لثه ها است. این نوع ماهی ها بجز امگا 3 مقدار زیادی ویتامین D دارند که به جذب بهتر کلسیم کمک می کند. مصرف کلسیم و ویتامین D باعث جلوگیری از ایجاد پلاک روی دندان ها می شود.
آدامس
شاید با دیدن اسم آدامس در این لیست تعجب کنید. منظورمان از آدامس، آدامس های شیرین و پر از قند موجود در سوپر مارکت ها نیست! آدامس های بدون قند یا آدامس های طبیعی که به آن ها سقز هم گفته می شود، برای تمیز کردن دندان ها عالی هستند. جویدن آدامس باعث افزایش تولید بزاق می شود و به پاک سازی باکتری های ناسالم دهان کمک می کند.
2_ یک روتین منظم و دقیق برای شستشوی دندان های خود داشته باشید
نحوه و مدت زمان تمیز کردن دندان ها جزو نکات مهم برای سلامتی دهان و دندان است. دندانپزشکان توصیه می کنند در طول روز 2 بار دندان های خود را مسواک بزنید. بهتر است این کار را یک بار در ابتدای روز و پس از بیدار شدن از خواب انجام دهید و یک بار هم در انتهای شب و قبل از رفتن به رختخواب مسواک بزنید.
استفاده از مسواک برقی برای شستشوی دندان ها بهتر است و این کار را نسبت به مسواک دستی بهتر انجام می دهد. مسواک برقی با انجام حرکات دایره ای به منافذ بین دندان ها نفوذ کرده و تمام قسمت های دندان ها را تمیز می کند، ضمن اینکه مسواک زدن با مسواک برقی با سرعت بالاتری انجام می شود.
اگر مسواک دستی را به مسواک برقی ترجیح می دهید، تمام دندان ها را با حرکات دایره ای به آرامی مسواک بزنید و حتما لثه های خود را تمیز کنید. مدت زمان استفاده از مسواک دستی برای شستشوی دندان ها حداقل 2 دقیقه است.
اگر دندان های خود را به درستی مسواک بزنید نباید حین مسواک زدن دچار خونریزی لثه شوید، اگر این اتفاق هر بار تکرار می شود ممکن است نشانه بیماری لثه باشد و نیاز باشد به دندانپزشک مراجعه کنید.
برای مسواک زدن نیاز نیست از حجم زیادی خمیر دندان استفاده کنید، یک بند انگشت خمیر دندان برای شستشوی کل دندان ها کافیست. پس از مسواک زدن به خوبی دهان خود را آبکشی کنید تا خمیر دندان کاملا از روی دندان ها پاک شود. زیرا اگر فلوراید موجود در خمیر دندان بیش از حد روی دندان ها بماند، می تواند منجر به ایجاد مشکل « فلوروز» شود. فلوروز خصوصا در کودکان و در هنگام رشد دندان ها باعث تغییر رنگ و ایجاد لک روی دندان ها شود.
3_ از مصرف نوشیدنی های مضر خودداری کنید
همانطور که غذاها در سلامت دندان و دهان نقش مهمی دارند، نوشیدنی ها نیز در داشتن یا نداشتن دندان های زیبا و سالم تاثیر مستقیم دارند. انتخاب نوشیدنی هایی که مصرف می کنیم، تعیین می کند که در آینده چقدر باید برای سلامت دندان هایمان هزینه کنیم. برخی از نوشیدنی ها واقعا به دندان ها آسیب می رسانند برخی نیز نسبت به سایر نوشیدنی ها برای داشتن دندان های تمیز و سالم مفیدتر هستند.
اگر می خواهید دندان های سفید، محکم و سالم داشته باشید، از نوشیدن مایعات زیر پرهیز کنید یا مصرف آن ها را به حداقل برسانید.
قهوه
اگرچه قهوه صدمه خاصی به دندان ها نمی زند، اما تانن های موجود در آن سطح دندان های شما را لکه دار می کند و به مرور زمان باعث تغییر رنگ محسوس دندان ها می شود.
نوشابه های گازدار
هر نوع غذا یا نوشیدنی اسیدی می تواند به دندان ها آسیب برساند. نوشیدنی های گازدار مانند نوشابه با کربنیک اسید گازدار می شوند، این اسید باعث تضعیف و در نهایت تخریب مینای دندان می شود. علاوه بر اسید، قند فراوانی که در نوشابه های گازدار وجود دارد از سمت دیگر به دندان های شما آسیب وارد می کند.
نوشیدنی های الکلی
شراب و نوشیدنی های الکی احتمال ایجاد پلاک روی دندان ها را افزایش می دهند و باعث تغییر رنگ دندان ها و زرد شدن دندان می شوند.
آب میوه!
بله آبمیوه هم با وجود مزایای زیادی که دارد، جزو نوشیدنی های اسیدی است. اما این دلیل برای حذف آبمیوه از لیست نوشیدنی ها کافی نیست، زیرا فواید نوشیدن آبمیوه در مقابل اسیدی بودن آن خیلی بیشتر هستند. حذف آبمیوه را به هیچ وجه توصیه نمی کنیم اما برای کاهش آسیب اسید موجود در آن، پس از نوشیدن آبمیوه، آب بنوشید و حداقل 30 دقیقه بعد از آن مسواک بزنید.
نوشیدنی های مضر را معرفی کردیم، اگر بخواهیم بهترین و سالم ترین نوشیدنی برای سلامت دندان ها را نام ببریم؛ «آب» حرف اول را می زند. آب بهترین انتخاب است زیرا هنگام نوشیدن آب، باقیمانده مواد غذایی از روی دندان ها و درون دهان پاک می شود، علاوه بر این فاقد قند و اسید است.
4_ استفاده از نخ دندان
ابزارها و مسواک های مختلفی برای تمیز کردن دندان ها وجود دارد، اما بهترین مسواک ها هم به برخی مناطق و لایه های بین دندان ها دسترسی ندارند. بنابر این حتی اگر با یک مسواک برقی خوب به مدت کافی مسواک بزنید باز هم احتمال باقی ماندن مواد غذایی و پلاک در بین دندان ها وجود دارد.
استفاده از نخ دندان آخرین مرحله تمیز کردن دندان ها است. با چند سانتی متر نخ دندان بین دندان های خود را با حرکات بالا به پایین تمیز کنید؛ تا هرگونه ماده اضافی از بین دندان ها خارج شود و از فعالیت باکتری های مضر در دهان شما جلوگیری شود.
نخ دندان
سخن آخر
دندان ها بخش جدایی ناپذیر سیستم گوارش ما هستند و تا زمانی که زنده هستیم برای خوردن غذا به آن ها احتیاج داریم. علاوه بر این دندان ها نقش زیادی در زیبایی چهره و حتی تکلم دارند؛ پس باید نهایت سعی خود را برای داشتن دندان های تمیز و سالم به کار بگیریم. اگر در طول زندگی خود از روش هایی که در بالا به شما معرفی کردیم استفاده کنید، می توانید دندان هایتان را برای مدت زمان طولانی تری سالم نگه دارید و کمتر به دندان پزشک مراجعه کنید.

https://mivery.co/


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: ،


تاریخ : ۲۱ خرداد ۱۴۰۲ | ۰۶:۵۶:۱۷ | نویسنده : pri | نظرات (0)نظرات (0)
[ ]
<<         >>


.: Weblog Themes By 123blog.ir:.